Jak sprawdzić swoje nawodnienie?

Ocena artykułu: 4.5/5 (71 głosów)

O autorze:

Agnieszka Filipowska

Health & Lifestyle Coach

Odpowiednia ilość elektrolitów jest niezbędna podczas intensywnego treningu. Podczas pocenia się, usuwasz elektrolity ze swojego organizmu i Twoje mięśnie przestają pracować prawidłowo.
Jak sprawdzić swoje nawodnienie?

Trudno ocenić jednoznacznie, jak dużo wody potrzebuje Twój organizm, gdyż zależy to od szeregu czynników. Jedno jest pewne - długotrwały niedobór płynów i minerałów, wpływa bardzo niekorzystnie na organizm, bo prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu, składników odżywczych i hormonów w organizmie.

Utrata wody następuje przede wszystkim wtedy, gdy trenujesz w wysokiej temperaturze. Z tego powodu, w lecie lepiej jest trenować wieczorem i rano.

Jak dużo wody potrzebujesz?
W sieci można znaleźć różne zalecenia dotyczące picia. Picie 6 - 8 szklanek wody dziennie jest dobre dla osoby, która prowadzi siedzący tryb życia, jednak osoby, które biegają, muszą pić jej znacznie więcej.

Najprostszą metodą na ocenienie tego, czy potrzebujesz więcej wody, jest sprawdzenie ... koloru moczu. Jeśli jest on bardzo żółty lub brązowy, oznacza to odwodnienie. Sportowcy stosują często inną metodę, mianowicie sprawdzanie wagi przed biegiem i po nim. W tym celu należy wejść nago na wagę przed ćwiczeniami i następnie zważyć się ponownie. Dzięki temu będziesz wiedział, ile płynu straciłeś podczas wysiłku.

Czym są elektrolity i dlaczego są takie ważne?
Elektrolity to „nowoczesna” nazwa minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najważniejsze elektrolity to:

 • sód
 • potas
 • magnez
 • chlor
 • wapń

Rozpuszczają się one w wodzie, która krąży w organizmie i zapewniają między innymi prawidłową pracę nerwów, przepływ substancji odżywczych i glukozy przez organizm, a także wspomagają usuwanie z komórek produktów przemiany materii.
Biegacze i inni sportowcy powinni zwrócić uwagę na równowagę elektrolitową organizmu, bo w przeciwnym razie, pojawią się u nich problemy, takie, jak:

 • skurcze mięśni
 • bóle brzucha
 • kolka

Gdy w dalszym ciągu nie dostarczymy organizmowi minerałów, objawy będą jeszcze bardziej niebezpieczne. Może dojść do zawrotów głowy, zmęczenia, mdłości i utraty przytomności. Dotyczy to przede wszystkim biegaczy, którzy wybrali się na bardzo długi bieg bez odpowiedniej ilości płynów.

Nie możesz pozwolić, by w czasie biegu doszło do silnego pragnienia. Gdy je czujesz, to oznacza, że w organizmie brakuje już dużej ilości minerałów. Ustal sobie, że raz na jakiś czas napijesz się płynu dostarczającego elektrolitów. Jeśli nie lubisz pić zwykłej wody, wybierz napoje elektrolitowe, które zawierają niewiele cukru i sztucznych substancji chemicznych.

Warto pamiętać o tym, że picie samej wody nie jest tak skuteczne jak napojów z elektrolitami, ponieważ nie dostarcza ona wystarczającej ilości tych substancji. Bardzo skutecznie nawadniają preparaty stosowane przy biegunce i wymiotach, dostępne w formie bardzo taniego proszku w saszetkach. Rozpuszcza się je w odpowiedniej ilości wody i pije łykami co kilka minut. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na usunięcie problemów z silnym brakiem wody.Komentarze

 1. Agnes

  ~Prastell, (IP: *.*.128.69)

  kiedyś wydawało mi się, że pije dużo wody w ciągu dnia, ale potem jak robiłem analize składu ciała to zawsze wychodziło, że jestem torche odwodniony :P Zacząlem kupować wodę artezyjską SportSense i piję ja regularnie - od tego czasu nie mam problemów ze nawodnieniem i wchłaniam też odpowiednie minerały

 2. Agnes

  ~lena, (IP: *.*.139.184)

  z potem tracimy nie tylko wodę ale też minerały, jak się dużo ćwiczy albo w upały warto coś brać dla wyrównania niedoborów. Ja stosuję saszetki jonolit które wsypuje do wody

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.