Jeśli masz już dość preparatów z kofeiną i czujesz, że nie działają na Ciebie żadne preparaty o działaniu wzmacniającym, rozwiązaniem Twojego problemu ze zmęczeniem może być żeń-szeń.
Żeń-szeń – królewska roślina o wielu korzyściach dla zdrowia
To roślina, którą badano na tysiące sposobów i większość badań udowodniła, że ma on skuteczne działanie. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto używać żeń-szenia.

Żeń-szeń stymuluje układ nerwowy człowieka – moim zdaniem, jest znacznie skuteczniejszy, niż kawa czy herbata. Przypisuje się mu wpływ na wydzielanie hormonów – u kobiet zwiększa poziom estrogenów, natomiast u mężczyzn – . Chroni także naczynia krwionośne i stymuluje odporność.
Badano go także pod względem wpływu na osoby uprawiające sport.

Okazuje się, ze wyciąg z żeń-szenia znacznie poprawia wydajność organizmu i pozwala na skrócenie czasu regeneracji. Ma on także pożyteczny wpływ na oddychanie i skrócenie czasu reakcji człowieka. Żeń-szeń jest substancją o szerokim spektrum działania. Niektórzy naukowcy twierdzą, że obniża on poziom glukozy we krwi i redukuje nadwagę, a także usuwa z organizmu wolne rodniki. Żeń-szeniowi przypisuje się także wpływ na nowotwory.

Żeń-szeń jest naturalny i dokładnie przebadany , a moim zdaniem, warto go wykorzystywać zarówno wtedy, gdy trenujemy, jak i w czasie dużego obciążenia pracą. Możesz go kupić zarówno w formie suszonego korzenia, jak i w wyciągu w płynie i tabletkach. Wybierając takie preparaty, zwracaj uwagę, czy są standaryzowane.

Jaka forma żeń-szenia jest najskuteczniejsza?
Jedną z najpopularniejszych form żeń-szenia są tabletki, które zawierają więcej lub mniej ekstraktu i sproszkowanego korzenia. Warto zwrócić uwagę na to, jak dużo jest substancji aktywnej - niektóre preparaty zawierają bardzo mało samego żeń-szenia i mimo to są drogie.

Ten sam problem dotyczy preparatów z żeń-szenia w płynie, które są o wiele droższe w przeliczeniu na porcję, zawierają sporo cukru i konserwantów.

Znacznie silniej działa sproszkowany korzeń żeń-szenia, który można dodawać do herbaty, a nawet rzuć. Jego minusem jest gorzki smak, jednak można się do niego przyzwyczaić.

W sprzedaży są także inne formy żeń-szenia, takie, jak żeń-szeń syberyjski i indyjski, których działanie nieco różni się od tradycyjnej odmiany.

Zobacz także