Piperyna to alkaloid nadający ostry smak dla pieprzu. Ma ona szereg właściwości zdrowotnych i przyczynia się do zmniejszenia masy ciała, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej.
W jaki sposób działa piperyna?
Piperynę stosuje się już od tysięcy lat - to preparat, który wykorzystywano w medycynie chińskiej i indyjskiej.
Piperyna pomoże Ci schudnąć
Jej mechanizm działania jest bardzo ciekawy – dzięki piperynie poprawia się trawienie, a tym samym wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Piperyna poprawia funkcjonowanie trzustki i skraca czas przebywania pokarmu w przewodzie pokarmowym.

To bardzo ważne dla osób, które trenują, bo w rezultacie można skrócić czas trawienia na przykład odżywki białkowej.
Można spotkać się także z opinią, że piperyna blokuje powstawanie nowych skupisk tłuszczu i przyśpiesza wchłanianie witamin i związków mineralnych. Jej kolejnym działaniem jest wpływ na nowotwory, jednak jeszcze daleka droga do pełnego potwierdzenia działania piperyny w ten właśnie sposób.

Piperyna wspomaga wzrost tkanki mięśniowej i przygotowuje nas do wysiłku fizycznego. Z tego powodu, jest często wykorzystywana w stackach przedtreningowych.

Ta substancja poprawia także funkcjonowanie mózgu. Najważniejszym zadaniem piperyny jest przyśpieszanie metabolizmu, objawiające się delikatnym wzrostem temperatury ciała. Po przyjęciu piperyny czujesz uczucie pieczenia, a wiele zauważa występujący pot na skroni. To oznacza, że organizm usuwa nadmiar niepotrzebnej energii właśnie w ten sposób. Podobne działanie ma związek często mylony z piperyną, czyli kapsaicyna. Jedna i druga substancja wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia - endorfin.

W jakiej formie przyjmować piperynę?

Moim zdaniem, należy uważać na reklamowane preparaty, które zawierają bardzo mało tego składnika i są drogie. Ich reklamy często trafiają do naszych skrzynek e-mailowych, pokazując preparat, jako prawdziwy "lek" na odchudzanie.

Jeśli szukasz preparatu o prawdziwym działaniu, znacznie lepiej jest wybrać piperynę w naturalnej formie czarnego pieprzu, lub kupić preparat w aptece. Zawartość substancji aktywnej waha się od około 50 do 90%.

Pamiętaj, że nie ma środków, które odchudzają nawet wtedy, gdy nie stosujemy diety i nie ćwiczymy i piperyna nie ma takiego działania.

Zobacz także