Kreatyna - co daje i przy jakim treningu stosować? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są jej najważniejsze właściwości.
Jak działa kreatyna?

Jak działa kreatyna?

Kreatyna to podstawowy preparat przyjmowany przez kulturystów. Jego zadaniem jest wzmocnienie intensywności treningu, przez zwiększenie energii, jaką dostają mięśnie. Ten preparat jest bezpieczny i powoduje szybszy wzrost masy mięśniowej oraz wzrost siły. Dzięki niej rozwijamy naszą wydolność fizyczną, co przekłada się na lepsze wyniki. Kiedy stosować kreatynę? Najlepszym rozwiązaniem jest jej przyjmowanie, gdy uprawiamy sporty, wymagające bardzo mocnego, ale krótkotrwałego wysiłku, na przykład podczas wyciskania ciężarów. Najmocniej działa w początkowej fazie skurczu.

Jaką kreatynę wybrać?

Jeśli chcesz, by kreatyna miała bardzo mocne działanie na Twój organizm, powinieneś zwrócić uwagę na jej rozdrobnienie. Niektóre kreatyny są zmikronizowane i właśnie taka forma wchłania się najprościej. Tania kreatyna w formie dużych cząsteczek przyswaja się znacznie gorzej, dlatego nie opłaca się na niej oszczędzać.

Najpopularniejszą formą kreatyny jest monohydrat, ale można kupić ja także w innych formach. Ważne jest to, by kreatyna nie rozpadała się do innych, mniej aktywnych form. Tę substancję przyjmuje się po zakończeniu ćwiczeń, kiedy intensywnie pracuje pompa mięśniowa.

Najlepiej podać ją wraz z węglowodanami i białkami, które wspomogą odbudowę mięśni. Kreatyna nie ma działań ubocznych nawet wtedy, gdy jest przyjmowana przez długi czas. Badania wykazały, że ma raczej działanie wspomagające na zdrowie mięśni.

Zobacz także