Mit 1 - możesz mieć szczęście, albo go nie mieć W rodzeństwie bardzo często zdarza się tak, że jedno dziecko jest szczęśliwe i pogodne, a drugie wydaje się smutne. Gdy przyjrzymy się im bliżej okaże się, że są one szczęśliwe w podobnym stopniu, jednak będą to okazywały na różny sposób.
Bardzo ważnym elementem wpływającym na poczucie szczęścia jest wyznaczanie sobie celów. Jeśli osiągniesz jakiś drobny sukces w życiu, od razu czujesz się lepiej. Niektórzy ludzie potrzebują niewielkich celów, jak na przykład wstanie rano o określonej godzinie, inni zaś wyznaczają sobie bardzo duże cele. Według Briana Tracy, szczęście polega właśnie na wyznaczaniu sobie celów i ich realizowaniu.
Mit 2 - szczęście to Twoje przeznaczenie
Jeśli będziesz całe życie walczył o to, by być szczęśliwym, nigdy nie osiągniesz tego stanu. Myśl o tym, czy odczuwasz szczęście w danej chwili i nie odkładaj tego momentu w bliżej nieokreśloną przyszłość. Wiele osób myśli, że jeśli wyjdzie za kogoś, zarobi określoną sumę pieniędzy lub kupi dom, stanie się szczęśliwą osobą. Gdy już dojdzie do takiej sytuacji, bardzo często się do niej przyzwyczajamy i poziom szczęścia maleje. Szukaj szczęścia w dobrych wyborach, które podejmujesz każdego dnia i przybliżają Cię one do sukcesu. Wielkie okazje do szczęścia są także bardzo ważne, ale pojawiają się bardzo rzadko.
Mit 3 - możesz przyzwyczaić się do każdej sytuacji i odczuwać w niej szczęście
Ludzie bardzo szybko przyzwyczajają się do szczęścia - gdy przez kilkanaście lat czekasz na zakup domu czy samochodu, albo dostajesz prestiżową pracę, Twoja radość trwa tylko kilka dni. Ludzie czerpią pozytywne emocje przede wszystkim ze zmian. Wiele osób ich nie doświadcza i przez wiele lat żyją w stanie cichej desperacji, czerpiąc szczęście jedynie z przypadkowych sytuacji lub rozrywek niskich lotów. Szczęście pojawia się wtedy, gdy się rozwijasz i stawiasz sobie wyzwania, natomiast brak bodźców prowadzi do życia w smutku.
Mit 4 - negatywne emocje zawsze pokonują te pozytywne
Negatywne emocje mają ten plus, że można się ich pozbyć bardzo szybko, dzięki podjęciu odpowiednich działań. Przykładowo - jeśli boisz się egzaminu i uda Ci się pokonać to wyzwanie, od razu odczuwasz ogromną radość.
Możesz być chory i źle się czuć, ale gdy ktoś Cię odwiedzi, od razu czujesz się lepiej. Pozytywne emocje są silne i gdy czujesz się świetnie, po prostu nie dopuszczasz do siebie tego, że coś w Twoim życiu może iść nie tak. Człowiek może mieć w głowie naraz tylko jedną myśl - jeśli zdecydujesz o tym, że nie dopuszczasz do siebie negatywnych myśli, będziesz czuł się szczęśliwy. Ludzie z depresją bardzo często chorują na nią dlatego, że nie potrafią odczuwać szczęścia.
Mit 5 - istnieje magiczna formuła na poczucie się szczęśliwym
Jeśli szukasz magicznej formuły na zwiększenie swojego szczęścia, możesz poczuć się nieco rozczarowany. Każdy człowiek jest inny i metody uszczęśliwiania wypróbowane przez jedną osobę, na pewno nie sprawdzą się w przypadku drugiej. Oto kilka najpopularniejszych metod na zwiększenie poziomu endorfin:
- Zajmij się czymś, co jest dla Ciebie ważne. Każdy z nas ma swojego konika, który pozwala na oderwanie się od codziennego stresu i uzyskanie lepszego samopoczucia.
- Rozmawiaj z ludźmi - naukowo sprawdzono, że przebywanie w samotności wiąże się ze zmniejszeniem poziomu szczęścia i zwiększeniem skupienia. Rozmowa pozwala odwrócić te proporcje.
- Dokonuj zmian - zmiany prowadzą do tego, że możesz poczuć się znacznie lepiej i zapomnieć o tych problemach, które dotykają Cię każdego dnia.