10 minut to bardzo mało czasu, ale nawet tak, krótki trening, może przyczynić się do zachowania zdrowia.
Trening 10 minut – co można zrobić w tym czasie?

Oto kilka propozycji na dobry trening, który zajmie tylko 10 minut i można go wykonać w domu:

– wykonanie kilku serii pompek nie zajmie więcej czasu, a dzięki nim, wzmocnisz górną połowę ciała. Możesz wypróbować różną szerokość chwytów.

Podciąganie się na drążku – w ciągu 10 minut możesz kilkukrotnie zmieniać chwyt, dzięki czemu przećwiczysz różne partie pleców i nie zmęczysz tylko jednej grupy mięśni.

Brzuszki – najlepiej zaplanować zrobienie kilku serii i trenować z większą intensywnością. To o wiele skuteczniejsze, niż wolne ćwiczenie przez 10 minut, które będzie obciążało kręgosłup.

Ćwiczenia z nagraniem wideo – w sieci jest mnóstwo nagrań, na których trener przedstawia, jak wykonać 10 minutowy trening. Możesz wybrać sobie ulubiony zestaw ćwiczeń i zmieniać go co kilka dni, by organizm nie przyzwyczaił się do niego.

Ćwiczenia z nagraniami są dobre także dlatego, że pozwalają zapoznać się z nowymi figurami i inspirują Cię do utrzymania prawidłowego tempa treningu. Na pewno wielokrotnie zauważysz, że trener zachęca do kontynuowania ćwiczeń wtedy, gdy zaczyna Ci brakować energii.

Bieganie – jeśli nie masz motywacji do ćwiczeń w domu, wybierz się na krótki bieg. Osoba dopiero zaczynająca ćwiczenia, może wykonać w tym czasie 5 biegów po 1 minucie, przerywanych 1 minutową przerwą, co pozwoli na poprawienie kondycji i przygotowanie do bardziej intensywnych ćwiczeń.

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym – kupiłeś rower z myślą o tym, że będziesz na nim trenować, a teraz sprzęt stoi i się kurzy? Wyznacz sobie godzinę, o której zaczniesz ćwiczenia i trenuj przez 10 minut przez tydzień. Zobaczysz, że jazda na rowerze stacjonarnym z czasem wejdzie Ci w nawyk. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, weź ze sobą książkę lub włącz audiobooka. Dzięki temu nie będziesz się nudzić i zobaczysz, że ćwiczenie się przedłuży znacznie, poza zaplanowane 10 minut.

Zobacz także