W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety i wady 6 Weidera, popularnego zestawu ćwiczeń na brzuch.
Plusy i minusy 6 Weidera

Plusy
  • Zaczynamy od prostych ćwiczeń, które wykona nawet początkujący. Ich trudność jest potem taka sama, ale wykonujemy więcej powtórzeń. W większości programów ćwiczeń na brzuch musimy uczyć się coraz trudniejszych ćwiczeń, co może zniechęcać.

  • A6W to także – dzięki niemu spalimy tłuszcz z całego ciała. Nie można liczyć na to, że pozbędziemy się jedynie tłuszczu z brzucha. Pierwsze serie tych ćwiczeń są bardzo proste, natomiast kolejne powodują pocenie się i przyśpieszone bicie serca, co jest pozytywnym objawem. Jeśli zauważysz, że nie jesteś w stanie wykonać ostatnich serii tych ćwiczeń, powinieneś wrócić do programu z poprzednich dni. Dzięki temu, Twój organizm wzmocni się i będziesz mógł ćwiczyć jeszcze wydajniej.

  • Trening jest bardzo motywujący, bo nie można opuścić ani jednego dnia. Każdy dzień jest wyzwaniem, a to, że ćwiczenia szybko stają się coraz trudniejsze, wpływa pozytywnie na nasze zaangażowanie. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń, warto ustalić sobie, kiedy zaczniemy trening. Naszym zdaniem, najlepiej wstać nieco wcześniej i poświęcić właśnie ten czas na ćwiczenia.

  • Jeśli przyłożymy się i wykonamy cały trening, efekty będą bardzo widoczne. Powinniśmy zarówno zrzucić zbędne kilogramy, jak i poczuć, że mięśnie proste brzucha są wzmocnione. Mogą nie być widoczne wtedy, gdy mamy za dużo tłuszczu na brzuchu, jednak po zakończeniu całego treningu, powinno być go znacznie mniej niż na początku.
Minusy
  • Ćwiczenia mogą przekładać się na ból pleców, jeśli wykonujemy je w niewłaściwy sposób. Jeśli czujesz ból, warto zadbać o prawidłową pozycję ciała i trenować na macie, a nie na podłodze. Podczas ćwiczeń nie ma konieczności odrywania dolnej partii pleców.

  • Ćwiczenie opracowano 65 lat temu i od tego czasu w kulturystyce wiele się zmieniło - to częsty argument przeciw ćwiczeniom. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest wiele innych ćwiczeń, które opracowano w tamtym czasie, a nawet znacznie wcześniej i są one nadal popularne.

  • Ćwiczenia są monotonne i zajmują dużo czasu (nawet do 40 minut w końcowych etapach). Wiele osób z tego powodu przestaje je uprawiać - ciągłe robienie tego samego zestawu, może być zbyt monotonne. Aby uniknąć odchodzenia od uprawianych ćwiczeń, warto ustalić sobie plan dnia i dokładnie się go trzymać.

  • Trening trwa 42 dni i jeśli pominiesz jakiś dzień, będziesz musiał wrócić do wcześniejszego etapu ćwiczeń.

  • 6 Weidera to trening jedynie mięśni prostych brzucha – pozostałe nie pracują.
Alternatywą dla szóstki Weidera jest ćwiczenie ABS . Wykonuje się je w szybszym tempie, a same ćwiczenia są dość męczące. Plusem jest to, że trwają jedynie 8 minut.

Czy 6 Weidera to dobry wybór?
Jak widzisz, jest bardzo dużo argumentów zarówno za, jak i przeciw tym ćwiczeniom. Podobnie, jak w przypadku innych ćwiczeń, w tym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek i wystawić im obiektywną ocenę.

Osoby, które do tej pory nie trenowały i mają bardzo słabą kondycję oraz wiotkie mięśnie brzucha, będą miały z dużą intensywnością treningu i prawdopodobnie go nie ukończą. Jeśli masz doświadczenie w treningu brzucha, 6 Weidera będzie dobrym wyborem.
Aerobiczna Szóstka (6) Weidera KFD.pl - Nowa Wersja a6w
6 weidera

Zobacz także