Sprawdzanie tętna podczas treningu to kluczowa kwestia, jeśli chcemy go wykorzystać w maksymalnym stopniu.
Jaki powinien być puls podczas ćwiczeń?
Hrmax, czyli tętno maksymalne, jest niezależne od treningu i nie wskazuje na to, czy zawodnik ma mniejsze, czy większe możliwości od swojego rywala.Trening na poziomie od 0 do 50% Hrmax, nie ma żadnego wpływu na nasz organizm.Znacznie lepiej jest trenować w strefie 1, czyli od 50 do około 60% tej wartości. Jeśli jesteś otyły lub cierpisz na chorobę serca, lekarz zwykle poleci Ci trening z taką intensywnością.
Mocniejszy trening
Im wyższy jest puls, tym intensywniej pracuje serce i szybciej spalany jest tłuszcz. W strefie 2 (do 70% Hrmax), organizm bardzo dobrze wykorzystuje tlen i spala tkankę tłuszczową. Jeszcze intensywniejszy jest trening w strefie 3, który pozwala zwiększyć wydolność oddechową. Dzięki niemu możesz poprawiać swoje wyniki. Organizm spala wtedy głównie glikogen, natomiast spalanie tłuszczu jest mniejsze.
W strefie 4 spala się wyłącznie glikogen, a gdy jego zabraknie, pojawia się kryzys – organizm nie jest w stanie spalać tłuszczu, gdy trenujesz w zakresie 80 – 90% Hrmax.
Strefa 5 to maksymalny wysiłek, który powinien być unikany. Mięśnie produkują wtedy bardzo dużo kwasu mlekowego. W tym zakresie nie trenują nawet doświadczeni sportowcy.
Jak mierzyć puls?
Aby mierzyć puls, najlepiej zainwestować w specjalne urządzenie wyposażone w pas zapinany na klatce piersiowej. Ma ono znacznie większą dokładność, niż czujniki wbudowane w smartfony lub smartwatch.