Ginekolodzy prowadzą różne rozmowy o zaletach i wadach używania tamponów lub wkładek podczas zawodów i treningów. Jednak zapytaj, jak udaje im się biegać podczas ciężkich okresów. W większości mają tę samą odpowiedź- nie muszą.
Rozwiązanie dla biegaczek z poważnym okresem
Można powiedzieć, że doktorzy znają sposoby na spowolnienie albo wyeliminowanie swoich okresów, zwłaszcza że są bardzo zadowoleni w dzieleniu się swoimi metodami z biegaczami, których cykle są ciężkie i bolesne.

Od pigułek do drobnych operacji. Lekarze mają do dyspozycji szereg narzędzi, które mogą być w stanie powstrzymać ciężki okres. Aby dowiedzieć się więcej, porozmawialiśmy z ekspertem położnikiem i ginekologiem, który właśnie przebiegł swój ósmy maraton.

Oczywiście dobrze byłoby, gdybyś skonsultowała się z własnym lekarzem, jednak ten artykuł da Ci jaśniejszy obraz na opcje, których mogą być dla Ciebie użyteczne.

P: Co dokładnie powoduje obfite krwawienie?

Technicznie rzecz biorąc, średnio wypływa z nas więcej niż 80 mililitrów płynów menstruacyjnych w cyklu miesiączkowym. Jeśli martwisz się o krwawienie podczas biegu lub czujesz, że możesz kupić udziały w firmie, w której zaopatrujesz się w produkty do higieny kobiecej, nie wahaj się skonsultować się ze swoim ginekologiem. Każda kobieta, która przychodzi do lekarza i mówi, że silnie krwawi lub jej okres jest bolesny, może przedyskutować różne opcje na skontrolowanie okresu.

P: Co można z tym zrobić?

Często lekarze sugerują doustne środki antykoncepcyjne. Kiedy nadchodzi Twój cykl, przekaźniki chemiczne, takie jak estrogen i progesteron uaktywniają się. Hormony wywołują owulację (uwolnienie komórki jajowej), zagęszczają endometrium i zaczynają menstruację. Niskie, stabilne dawki obu hormonów w pigułkach mogą blokować owulację i sprawić, że reszta procesu będzie niepotrzebna.

Wiele miesięcznych opakowań tabletek zawiera tabletki placebo, które bierze się pod koniec ostatniego tygodnia. Możesz krwawić podczas ich brania, jednak jest to fałszywy okres spowodowany wycofaniem hormonów. Te tabletki można bezpiecznie pominąć lub kupić zestaw z samymi aktywnymi tabletkami. Uwaga dla zapominalskich lub zajętych biegaczy- tabletki należy brać w tym samym czasie każdego dnia.

P: Tabletki wydają się kłopotliwe. Są inne metody, które nie wymagają codziennej troski?
Inne trwalsze systemy, takie jak plastry, pierścienie, implanty i zastrzyki kontrolują obfite krwawienie w podobny sposób. Jednak duża część z nich nie jest oficjalnie zatwierdzona medycznie. Twój doktor może Ci je zarekomendować, jednak wtedy trzeba uzgadniać szczegóły z ubezpieczycielem.

Coraz bardziej popularne jest stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej. Nowoczesne urządzenia tego typu są bardzo dobre pod względem bezpieczeństwa i zapobiegania ciąży. Ich skuteczność wynosi 99%, podczas gdy skuteczność tabletek plasuje się na poziomie 97%. Rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłania obejmują ciążę pozamaciczną, perforację lub infekcję podczas instalowania wkładki.

Wstawiana wkładka może również powodować krótkotrwałe skurcze i omdlenia, zwłaszcza u kobiet, które nie rodziły.

P: Czy takie praktyki mogą być przyczyną problemów zdrowotnych?

Cóż, branie tabletek jest manipulowaniem cyklem. Jednak badania wykazują, że nie występują szkodliwe skutki. Kiedyś te tabletki zawierały dużą ilość hormonów, teraz stosuje się mniejsze, bardziej stabilne dawki.

P: Czy istnieją inne sposoby, żeby nie zadzierać ze swoimi hormonami?
Pigułki antykoncepcyjne mają wady, w tym zwiększenie krzepliwości krwi i ryzyko udaru mózgu. Dla starszych kobiet, w tym palaczek, ryzyko może przewyższać korzyści. Lepszą opcją dla takich kobiet może być wkładka wewnątrzmaciczna, która nie ingeruje w gospodarkę hormonalną.

Zobacz także