Zespół przewlekłego zmęczenia to stan prowadzący do wyczerpania organizmu. Z tego artykułu dowiesz się, co można zrobić, by pozbyć się tej dolegliwości i poznasz jej objawy.
Jak pozbyć się zespołu przewlekłego zmęczenia?

Osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia bardzo często czują wahania nastroju. Jednego dnia mają mnóstwo energii i mogą „góry przenosić”, natomiast kilka godzin później są wyczerpane i myślą tylko o tym, kiedy położą się spać. Często dotyczy to ludzi z dużym zakresem odpowiedzialności, na stanowiskach kierowniczych.

Oto kilka porad dla osób, które czują, że często brakuje im siły do działania.

Unikaj pracowania przez zbyt długi czas

Wielu pacjentów z ZPZ wpędza się w chorobę dlatego, że spędzają zbyt dużo czasu na pracy. Jeśli pracujesz więcej niż 8 - 10 godzin dziennie, Twój organizm nie jest w stanie się zregenerować i nic dziwnego, że zaczyna brakować Ci energii. Zastanów się, czy wszystko co robisz w ciągu dnia, wykonujesz z pełnym zaangażowaniem - być może tracisz czas na rzeczy, które wcale nie są dla Ciebie korzystne, zamiast zająć się najważniejszymi zadaniami.

Połóż się spać

Zespół przewlekłego zmęczenia wynika także z tego, że pracujesz do późna, a następnie zamiast położyć się, robisz inne rzeczy. Umów się sam ze sobą, że po przyjściu do domu, zrobisz wszystko, by się zrelaksować i udać się na spoczynek.

Sen powinien trwać przynajmniej 7 - 8 dziennie.

Nie przejmuj się tak codziennymi sprawami

Stres to stan, w którym tracisz bardzo dużo energii. Może być on wywołany przez wiele problemów, takich, jak kłopoty finansowe, konflikty w rodzinie czy w pracy. Niezależnie od tego, jakie jest pochodzenie stresu, powinieneś z nim aktywnie walczyć, za pomocą metod, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie ze stresem, na przykład medytacja, czy tai-chi, ale także wspólne uprawianie ogródka czy inne działania, które pozwalają Ci naładować swoje mentalne akumulatory.

Poznaj swoje ograniczenia

Wiedząc, że jesteś słabszy w pewnych kwestiach i masz większe możliwości, jeśli chodzi o inne rzeczy, będziesz mógł łatwo poradzić sobie ze stresem. Staraj się unikać sytuacji, w których dochodzi do stresu (dobrym przykładem jest oglądanie wiadomości) i ustal, jak długo możesz pracować z taką wydajnością, by nie dochodziło do spadku energii.

Ustal sobie odpowiedni rozkład dnia

Jeśli regularnie zajmujesz się jakąś działalnością, na pewno wiesz, jak dużo możesz zrobić danej jednostki pracy w ciągu dnia. Bardzo dobrą metodą walki z zespołem przewlekłego zmęczenia, jest planowanie sobie dnia i ustalanie takiego rozkładu, który nie doprowadzi u Ciebie do spadku poziomu energii.

Dbaj o dietę

Na pewno zauważyłeś, że po zjedzeniu hamburgera czy ciastka odczuwasz silne poczucie zmęczenia. Wynika to z tego, że powodują one spadek poziomu glukozy we krwi, na co organizm reaguje rozleniwieniem. Zmniejsz ilość nasyconych tłuszczów w diecie, jedz więcej warzyw, chudego mięsa i ryb, pieczywa pełnoziarnistego i niskotłuszczowego nabiału.

Ćwicz w mądry sposób

Niektórzy pacjenci z zespołem przewlekłego zmęczenia ćwiczą za dużo i dlatego dochodzi u nich do spadku poziomu energii. Warto wybrać niezbyt intensywne ćwiczenia i wykonywać je rano, dzięki czemu zwiększysz utlenienie swojej krwi i poprawisz pracę mózgu.

Zachowaj pozytywne podejście

To, że jesteś zmęczony, nie oznacza jeszcze, że musisz się poddawać i rezygnować z pracy. Ludzie, którzy mają pozytywne podejście do życia odczuwają znacznie mniejsze zmęczenie, niż Ci, którzy ciągle martwią się o to, że są zmęczeni.

Zobacz także