Jakiś czas temu zdecydowałaś, że będziesz regularnie ćwiczyła. Przez pewnie czas nawet Ci się to udawało. Na początku, gdy zapał jest naprawdę silny nie jest trudno podążać za swoim postanowieniem.
Jak wrócić do ćwiczeń po przerwie?


Ale co zrobić, gdy entuzjazm znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?
Albo pojawiają się okoliczności, które uniemożliwiają kontynuowanie treningów? Czasem pojawi się niespodziewana kontuzja, choroba lub po prostu zwykłe lenistwo, które skutkują zaprzestaniem uprawianie sportu.

Jak się na nowo z motywować?
Aby znów rozpocząć uprawianie sportu potrzebujesz solidnej motywacji. Co może Ci ją dać? Na to pytanie będziesz musiała odpowiedzieć sobie sama. Zastanów się, co sprawia Ci największą radość? (oczywiście poza sportem)

  • Wizyta w kinie?
  • Wieczorny spacer z chłopakiem?
  • Zakupy?
  • A może weekendowa wycieczka za miasto z rodziną?

Wybierz coś dla siebie i niech to będzie dla Ciebie nagroda za konsekwencję w działaniu. Za każdym razem, gdy uda Ci się zmobilizować i ukończyć kolejny trening, przychodzi czas na nagrodę. Zobaczysz, jak taka metoda kija i marchewki będzie działać. Wypróbowało ją już mnóstwo osób. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci powrót do wcześniejszej aktywności:

  • Stosuj metodę małych kroków - w szczególności, gdy przerwa w treningach była duża. Na początek warto wykonać niewielką ilość ćwiczeń oraz skrócić czas trwania treningów.
  • Nie zapominaj o rozgrzewce. Zacznij od ćwiczeń rozciągających. Rozgrzane i rozciągnięte mięśnie są dobrze przygotowane do podjęcia wysiłku.
  • Regularnie odpoczywaj. Krótkie przerwy po sekwencjach powtórzeń wybranych ćwiczeń pozwolą Twojemu organizmowi dojść do siebie.
  • Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Sprawdź przepisy, opracowane przez dietetyka. W zależności od typu treningu na pewno znajdziesz odpowiednie dania i przekąski, które nie spowodują przybierania na wadze, oraz dostarczą niezbędnych witamin i minerałów. Odpowiednia dieta pomoże Ci także uniknąć zakwasów. Nie zapominaj również o wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Zobacz także