Piłka lekarska to jedna z niedocenianych pomocny treningowych.
Ćwiczenia z piłką lekarską
Okazuje się, że niesłusznie, bo piłka skutecznie zastępuje sztangę i wzmacnia mięśnie, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Ćwiczenia z piłką lekarską należy zaczynać od lekkich piłek, o wadze około 3 kilogramów. Najpopularniejsze ćwiczenia to:
  • Rzut piłką do przodu i do tyłu (to ćwiczenie może kojarzyć się ze szkołą, ale znakomicie poprawia siłę eksplozywną mięśni. Polecamy je osobom, które trenują sporty zespołowe).

  • Skoki i wyskoki (piłka sprawi, że ćwiczenia będą znacznie trudniejsze do wykonania)

  • Brzuszki (dzięki użyciu piłki lekarskiej, ćwiczenia będą znacznie skuteczniejsze i zaangażujesz głębsze partie mięśni).

  • Wykroki, półprzysiady, przysiady (piłką można stabilizować swoją pozycję podczas negatywnej fazy ćwiczenia, lub trzymać ją w dłoniach, by zwiększyć skuteczność ćwiczeń).

  • Pompki na piłce (małą piłkę można podłożyć pod klatkę piersiową, gdy brakuje nam siły do wykonania pełnej , albo stabilizować nią swoją pozycję podczas pompek na jednej ręce.

Piłka lekarska wzmacnia organizm i zwiększa kondycję, dlatego trening jest przydatny dla wszystkich sportowców. Skorzystają z niego przede wszystkim osoby, które chcą osiągać lepsze wyniki w sportach zespołowych i borykają się z problemem słabej kondycji.

Można ją używać także do ćwiczeń siłowych, w których do tej pory wykorzystywałeś jedynie masę swojego ciała, dzięki czemu będą one skuteczniejsze.

Brzuszki i skręty tułowia z piłką dają znacznie lepsze rezultaty, niż ćwiczenia wykonywane bez niej. Podczas skoków wzmacniane są te mięśnie, których funkcjonowanie trudno poprawić w inny sposób. Odpowiednio zaprojektowany trening pozwoli na poprawienie pracy wszystkich mięśni ciała.

Naszym zdaniem, piłka lekarska jest jednym z najbardziej niedocenianych sposobów na poprawienie siły mięśni - dziś częściej używa się odważników kettebels czy zwykłych hantli. Jeśli chcesz pracować nad głębokimi warstwami mięśni, kup piłkę lekarską i skorzystaj z planów treningowych, które można znaleźć w sieci.
Grzegorz Adamczyk - ćwiczenia z piłką lekarską cz. 1
piłka lekarska

Zobacz także