Trening siłowy ma na celu wzmacnianie mięśni i dbanie o kondycję trenującego.
Trening siłowy - zasady
Okazuje się, że w wielu przypadkach ćwiczenia tego typu są nieskuteczne lub wręcz szkodliwe i mogą prowadzić do urazu. Oto, na co zwrócić uwagę, przed podniesieniem sztangi.

Ćwiczenie bez rozgrzania się – im chłodniejsze są mięśnie, tym większe ryzyko, że dojdzie do ich uszkodzenia, gdy popełnimy niewielki błąd. Zapytaj trenera, czy Twoja rozgrzewka jest wystarczająco intensywna.

Obciążenie niedostosowane do naszych potrzeb – gdy na siłowni dochodzi do głosu ambicja, możemy popełnić duży błąd i nałożyć zbyt duży ciężar. Oprócz ryzyka kontuzji może doprowadzić to do szybkiej utraty sił, dlatego nie wykorzystasz w pełni czasu poświęconego na trening. Podczas treningu stosuj zawsze zasadę stopniowania obciążeń i zaczynaj od lżejszego ciężaru, ale takiego, który Cię zmęczy. Dzięki temu nauczysz się prawidłowego wykonywania ćwiczeń i nie będziesz miał problemów z techniką, gdy zaczniesz trening z większym obciążeniem. Nie ma nic gorszego, od rozpaczliwych prób podniesienia zbyt dużego ciężaru, co kończy się kontuzją.

Zapytaj trenera, czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie większej ilości powtórzeń, czy też lepiej będzie zwiększyć obciążenie.

Robienie ciągle tych samych ćwiczeń – według trenerów, ćwiczenia należy zmieniać co 1 – 2 miesiące. W przeciwnym razie Twój organizm się do nich przyzwyczai i rozwiną się tylko jedne partie mięśni. Trening musi być wszechstronny i dostarczać organizmowi ćwiczeń na różne grupy mięśni.

Zapominanie o zdrowym trybie życia – palenie papierosów lub objadanie się fast-foodami, nie mają nic wspólnego z wydajnym treningiem. Dokonaj wyboru – albo złe nawyki, albo wymarzona sylwetka.


Stosowanie cudzych planów treningowych – nie możesz powielać planu treningowego, który stosuje Twój znajomy, bo prawdopodobnie będzie on niedopasowany do Twoich potrzeb.
Nie sprawdzanie, czy robimy postępy – każdego dnia należy zapisywać wykonane ćwiczenia i sprawdzać, czy dają one jakieś efekty. Jeśli nie, należy je zmienić.

Trening nie ma sensu wtedy, gdy nie ustalisz sobie żadnego celu. Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń, zastanów się wraz z trenerem, jakie efekty chcesz i możesz uzyskać. Niektórzy ludzie powinni pracować nad elastycznością mięśni, inni mogą przejść od razu do treningu siłowego i budowania masy. Bardzo często przed rozpoczęciem treningu ma masę, trzeba przeprowadzić przygotowanie cardio.

Brak systematyczności - trening ma sens tylko wtedy, gdy wykonujemy go w regularnych odstępach czasu i odpowiednio dopasowujemy go do naszego organizmu. Znam mnóstwo osób, które poświęcają mnóstwo czasu na szukanie "cudownych" ćwiczeń, pozwalających osiągnąć szybkie efekty w krótkim czasie. Oczywiście, ćwiczenia tak nie działają, dlatego po kilku dniach pojawia się zniechęcenie i poszukiwanie ćwiczeń. Wystarczy jednak wykonywać dobrze dobrany zestaw przez czas wskazany przez trenera, by osiągnąć maksymalne efekty.

Brak regularności sprawia, że możesz nigdy nie zobaczyć pozytywnych efektów treningu. Jeśli trenujesz raz w tygodniu, nie spodziewaj się, że Twoje mięśnie będą rosły jak na drożdżach.

Zwróć uwagę na to, czy nie ma przeciwwskazań do treningu - wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że trening może być groźny dla zdrowia. Jest wiele przeciwwskazań do uprawiania treningu i należą do nich między innymi choroby serca, stany zapalne stawów, problemy z nerkami, nadciśnienie, czy epilepsja.


Zobacz także