Od jakiego wieku można zaczynać ćwiczenia?

Siłownia
Ocena artykułu: 4.6/5 (61 głosów)
Wielu lekarzy twierdzi, że z ćwiczeniami na siłowni można zaczynać dopiero od 18 roku życia, gdy mamy już rozwinięty układ kostny. Czy są ćwiczenia, które można wykonywać wcześniej?
Od jakiego wieku można zaczynać ćwiczenia?
Okazuje się, że tak, jeśli tylko nie będą wykonywane z bardzo dużym obciążeniem.

Podczas treningu bardzo ważna jest technika – początkujący powinni koncentrować się na odpowiednim torze ruchu i najlepiej trenować pod okiem trenera. Trening ma za zadanie zwiększyć wydolność organizm, a nie dbanie o rzeźbę lub masę mięśniową. W młodym wieku często pojawia się problem z zachowaniem reżimu ćwiczeń i prawidłową dietą.

Ćwiczenia z piłką lekarską mogą wykonywać dzieci w wieku szkolnym, natomiast w okresie dojrzewania można rozpocząć przygotowanie do uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej. W wieku powyżej 17 lat można rozpocząć ćwiczenia, które bardzo przypominają te, które wykonują osoby dorosłe, ale są wykonywane z mniejszym obciążeniem.

Bardzo dużo zależy także od kwestii indywidualnych – jeśli nastolatek jest bardzo rozwinięty i zakończył wzrost, może wykonywać ćwiczenia wcześniej. Niektórzy chłopcy dorastają później i dlatego nie powinni zaczynać ćwiczeń tak długo, aż nie osiągną ostatecznego wzrostu.

Są oczywiście wyjątki od tej reguły – Arnold Schwarzenegger zaczął trening we własnym zakresie bardzo wcześnie i był to dla niego bardzo dobry wybór. Dzięki temu, że rozpoczął trening już w wieku 14 lat, mół osiągnąć bardzo dobre rezultaty - niedługo po wstąpieniu do armii został Misterem Universe. Zanim pójdziesz w ślady słynnego kulturysty, radzę Ci skonsultować się z lekarzem.

Druga strona medalu - z tego artykułu mogłeś się dowiedzieć, że trening w młodym wieku jest złym rozwiązaniem. Nie można jednak zapominać o tym, że dzieciom częściej brakuje ruchu, niż mają go za dużo. Dziecko w wieku szkolnym warto zapisać na dodatkowe zajęcia sportowe, na przykład grę w piłkę nożną, pływanie czy taniec, albo inne ogólnorozwijające dyscypliny.

Ważne jest to, by dziecko zrozumiało, że ćwiczenia wykonywane są dla jego zdrowia. Tendencja do unikania ćwiczeń występuje przede wszystkim u tych dzieci, które … najmniej ćwiczą, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na to, czy ich podopieczni uprawiają sport.


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.