Na temat ćwiczenia mięśni brzucha powstało mnóstwo mitów. Kilka lat temu bardzo popularne było katowanie się brzuszkami, dziś prawie zapomniano o tym ćwiczeniu, na rzecz 6 Weidera (która jest równie kontrowersyjna) i ABS.
Najważniejsze zasady zrzucania tłuszczu z brzucha


Oto kilka najważniejszych zasadach, do których trzeba się zastosować, by ładnie ukształtować mięśnie brzucha i pozbyć się tłuszczu:

  • Głodzenie się pozwala schudnąć, ale bardzo szybko wrócimy po tym do poprzedniej wagi. Powinieneś wypracować odpowiednią dietę, która pomoże Ci zrzucić nadmiar tłuszczu w dłuższym czasie. Same ćwiczenia nie pozwolą na odsłonięcie mięśni brzucha, bo tłuszcz nigdy nie jest spalany selektywnie. Jaka dieta będzie najbardziej właściwa? Naszym zdaniem każda, która dostarczy wszystkich potrzebnych składników odżywczych i dostarczy mniej kalorii niż potrzebuje Twój organizm.
  • Nie powinieneś skupiać się wyłącznie na ćwiczeniach mięśni brzucha – o wiele lepiej jest regularnie chodzić na siłownię i trenować wszystkie partie ciała Oprócz nich, dodaj kilka ćwiczeń na brzuch, wykonywanych zgodnie z planem treningowym. Im większa jest Twoja masa mięśniowa, tym więcej tłuszczu samoczynnie spala Twój organizm.
  • Rób rozgrzewkę – mięśnie brzucha można także przetrenować, dlatego zaczynaj wszystkie ćwiczenia od kilkuminutowej rozgrzewki, wykonując trening bez obciążenia.
  • Trenuj regularnie – mięśnie brzucha to jedyne mięśnie, które nie wymagają regeneracji, dlatego możesz je wykonywać każdego dnia. Jeśli trenujesz z obciążeniem, zwracaj uwagę na to, czy Twój organizm się regeneruje i w razie konieczności rób przerwy.
  • Gdy trenujesz mięśnie brzucha, rób to mniej więcej 2 godziny po jedzeniu. Trenowanie po najedzeniu się może być niekomfortowe, a Ty nie będziesz mógł wykonać pełnego zakresu ruchu, bo będziesz czuł nieprzyjemny ucisk.
  • Wykonuj ćwiczenia bardzo dokładnie. Wiesz, dlaczego szybkie wykonywanie mięśni nic nie daje? Gdy nie przykładasz uwagi do techniki, pracują głównie mięśnie kręgosłupa, a nie brzucha, co prowadzi do bólu pleców na następny dzień. Gdy robisz spięcia lub brzuszki, unikaj "ciągnięcia" głowy dłońmi, bo zmniejsza to efektywność ćwiczenia.
  • Zwiększ ilość wzniosów nóg w zwisie – to ćwiczenie jest o wiele efektywniejsze, niż zwykłe brzuszki. Możesz wykonywać je na przykład na drążku treningowym. Gdy przyzwyczaisz się do tego ćwiczenia, załóż obciążniki na nogi.
  • Ćwicz z większym obciążeniem – jeśli robisz brzuszki, możesz robić je z obciążeniem w postaci piłki lekarskiej albo obciążników trzymanych w dłoniach skrzyżowanych na piersiach.
  • Trenuj wszystkie partie mięśni brzucha – to bardzo intensywne ćwiczenia, które angażują tylko mięśnie proste. Nie zapominaj o mięśniach skośnych i innych partiach brzucha.
  • Zmieniaj ćwiczenia – organizm przyzwyczaja się do ćwiczeń, dlatego raz na jakiś czas powinieneś zmienić ich zestaw na bardziej wymagający. Nie rób tego zbyt często, bo nigdy nie zobaczysz, czy jakieś ćwiczenie daje pozytywne efekty, czy też nie.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo – sprawdzaj, czy ławeczka na której ćwiczysz, jest sucha i w razie potrzeby wycieraj ją. Jeśli będzie mokra, możesz z niej spaść i nabawić się poważnej kontuzji.
Turbo Spalanie - Trening Odchudzający
trening na spalanie tłuszczu

Zobacz także