Dieta białkowa - jakie ma zalety i wady

Diety
Ocena artykułu: 4.0/5 (35 głosów)

O autorze:

Agnieszka Filipowska

Health & Lifestyle Coach

Dieta białkowa jest jedną z najbardziej skutecznych diet odchudzających, jednak budzi wiele kontrowersje wśród specjalistów od odżywiania.
Dieta białkowa - jakie ma zalety i wady
Dieta wysokobiałkowa jadłospis
Nie ma jednej diety wysokobiałkowej – każda z odmian tej diety różni się ilością spożywanego białka i pozostałych składników. Niektóre diety, które dostarczają bardzo dużej ilości białka, prowadzą do szybkiego chudnięcia, w innych należy łączyć z innymi dodatkami. Dzięki diecie wysokobiałkowej można schudnąć nawet kilkanaście kilogramów w ciągu miesiąca.

Dieta wysokobiałkowa produkty
W tej diecie stosuje się przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, takie, jak:

  • nabiał

  • mięso o małej zawartości tłuszczu (kurczak, wołowina)

  • ryby

  • jajka

Sporo białka znajduje się także w soi i fasoli. W diecie wysokobiałkowej najczęściej eliminuje się węglowodany i tłuszcze.

Zastosowanie takich produktów żywnościowych najczęściej prowadzi do sporej monotonii w naszej diecie i powoduje spadek apetytu. Na diecie wysokobiałkowej warto zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, gdyż nadmiar białka musi być wyeliminowany tą drogą.

Dieta wysokobiałkowa przepisy
W diecie wysokobiałkowej wybór przepisów jest ograniczony. Najczęściej w tej diecie spotkamy produkty, które są przygotowywane na parze lub gotowane, natomiast rzadziej wykorzystuje się smażenie. Ponieważ produkty pozbawione tłuszczu są najczęściej niesmaczne, dobrym dodatkiem do nich są przyprawy, takie, jak ostra papryka, bazylia i tymianek, czy sos sojowy.

W każdej diecie wysokobiałkowej konieczne jest stopniowe zwiększanie ilości pozostałych składników odżywczych, ponieważ spożywanie samego białka jest niezdrowe.

Jakie efekty daje dieta białkowa?
Dieta białkowa jest jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających – dzięki niej można osiągnąć bardzo duży spadek wagi. Ograniczenie przyjmowania innych produktów odżywczych prowadzi do spalania tłuszczu niemal od pierwszych dni po wprowadzeniu diety.

W niektórych dietach białkowych, jak w , fazę unikania innych produktów utrzymuje się tylko przez pierwszych kilka dni, a następnie uzupełnia się dietę o kolejne produkty spożywcze.

Minusem tego typu odżywiania jest ryzyko powstania efektu jojo – gdy wrócisz do normalnej diety, masa Twojego ciała szybko pójdzie w górę.

Dieta białkowa na masę
Dieta białkowa w czystym wydaniu nie jest najlepszym wyborem dla osób, które dbają o budowanie masy mięśniowej, bo nie dostarcza wszystkich składników odżywczych i jest niskokaloryczna.

Aby zbudować masę mięśniową, powinieneś stosować prawidłowo zbilansowaną dietę i uzupełniać ją o łatwo przyswajalne białka z innych produktów. Dieta białkowa ma zupełnie inne działanie, bo jedynym składnikiem odżywczym, który się w niej wykorzystuje, jest białko.

Z tego powodu, można spodziewać się raczej działania odchudzającego tej diety, niż przyrostu masy.


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.