Uważaj na sprzedawców MLM, oferujących suplementy diety

Suplementy
Ocena artykułu: 4.2/5 (58 głosów)

O autorze:

Mateusz Dolega

Health & Lifestyle Coach

Dyskusja na temat tego, czy biznes opierający się modelu MLM jest legalny i opiera się na moralnych wartościach, nie ma sensu. Każdy z nas ma inne zdanie na ten temat, jednak w przypadku suplementów diety, gdy do głosu dochodzą emocje i troska o innych ludzi, czuję się zobowiązany podjąć dyskusję.
Uważaj na sprzedawców MLM, oferujących suplementy diety

Cena niewspółmierna do jakości
Często kupuję różne suplementy diety i kilkukrotnie zauważyłem, że produkty w wyższych cenach, oferują nieco wyższą jakość, od tych tańszych. Niestety, ale produkty dystrybuowane w modelu MLM nie spełniają tego warunku i często są zarówno drogie, jak i kiepskie.

Wyobraź sobie, że kupujesz produkt w sklepie zielarskim - sok z aloesu wysokiej jakości kosztuje na przykład 20 zł za pół litra, z czego 7 zł to zysk sklepu. Hurtownia kupuje go za 10 zł i zarabia na dużej ilości sprzedanych opakowań.
W MLM aloes potrafi kosztować ponad 200 złotych, mimo tego, że jego koszt początkowy jest taki sam, jak w przypadku „zwykłego” aloesu.

Na każdym poziomie marketingu sprzedawcy w „drabinie korporacyjnej” otrzymują kilka złotych zysku ze sprzedaży, dlatego bardzo przepłacasz. Jakość produktu jest zwykle zbliżona do tego, co możesz kupić w innych sklepach, jednak zdarzają się produkty, które nie mogą być sprzedawane w aptece czy sklepie zielarskim ze względu na brak odpowiednich badań. Pomijam tutaj fakt, że towar sprzedawany jest bez paragonu i często nie ma ulotki w języku polskim.

Dziwne metody rekrutacji
W MLM największym źródłem zarobków jest pozyskiwanie nowych osób i sprzedawanie im materiałów prezentacyjnych i próbek towarów. Nie zdziw się, że zakup pierwszego opakowania towaru (albo nawet zainteresowanie się nim), sprawi, że „specjalista od suplementów” zacznie namawiać Cię do przyłączenia się do tej samej gry i rekrutowania kolejnych osób. W takiej sytuacji jak najszybciej powiedz wyraźne NIE.

Natrętny marketing
Sprzedawcy zaangażowani w MLM bardzo często są szkoleni w taki sposób, by sprzedać jak najwięcej, nawet wtedy, gdy obiektywnie patrząc, nie oferują oni najlepszego możliwego produktu. Słyszałem wiele interesujących opinii sprzedawców na temat suplementów, które sprzedają.
Według nich, zakup zmienia wszystko w Twoim życiu i zaraz po przyjęciu preparatu czujesz się lepiej i osiągasz sukcesy. Możesz usłyszeć także, że stosowanie preparatów pomoże Ci wyleczyć jakieś choroby.
Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą, ponieważ żaden suplement diety nie ma działania leczniczego i podawanie takich informacji, to oszustwo w czystej postaci. Jestem pewny, że gdy masz problem z samochodem i jakiś obcy facet proponuje Ci sprzedaż oleju zupełnie nieznanej firmy, który ma go naprawić w ciągu kilku minut, uważasz go za kogoś niespełna rozumu. Dziwi mnie to, że ludzie wierzą zupełnie obcym osobom, jeśli chodzi o kwestie zdrowia.

Brak wiedzy
Duża motywacja do sprzedaży suplementów rzadko kiedy wiąże się z wiedzą, co oznacza, że możesz kupić bardzo drogi produkt, który nie tylko nie przyczyni się do Twojego zdrowia, ale może nawet zaszkodzić. Jestem pewny, że sprzedawca MLM nie zapyta o to, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do picia na przykład soku z jagód acai, co może doprowadzić na przykład do tego, że wypije go osoba z cukrzycą.Komentarze

 1. Mateusz85r

  ~elastan, (IP: *.*.7.254) 2018-09-08 04:26:24

  /końcówka komentarza/ - Te drugie firmy MLM dalej piorą ludziom mózgi, rozbijają budziki na scenie i towary bardzo pośledniej jakości windują do cen rarytasów. Zawsze takie będą. Niosą amwayowski sztandar socjomanipulacji z hasłem smierć frajerom. Niestety zawsze znajdą wyznawców, bo widocznie i na takie sekciarskie organizacje jest zapotrzebowanie. Wellstar, PM International, Monavie, Jeneusse, Mellaleuca, DuoLife, Souvre... Przychodzą, szumią, upadają, znikają. Pojawiają się następni w tym stylu. Mówią o ich aktywistach, że niektórzy aż świecą w nocy. To niestety prawda. Taki świat. Jednym P.O. dobrze robiła, innych PiS uszczęśliwia. Jednego zdrowie, a innego dopiero, jak teściowa wreszcie zemrze... Ale nigdy nie wrzucaj do jednego worka wszystkich!

 2. Mateusz85r

  ~elastan, (IP: *.*.7.254) 2018-09-08 04:23:07

  c.d. Jak ludzie kupuja i piją przez 10 lat Alveo od Akuny, czy jedzą Colvitę od Colway, albo shaiki odchudzajace od Herbalife? Tak, tak Mateuszu... Znasz taki produkt Thermomix? Okropnie przepłacony robot kuchenny. Ale ja sobie nie wyobrażam innego sprzętu. Podobnie jak innego odkurzacza niż Rainbow (też drogi jak diabli). A czemu? Bo są w tej oplutej przez Ciebie branży te pierwsze firmy, w których słodycz jakości i opieka nad klientem PO zakupach - leczą kaca ceny, nawet jeśli on przyjdzie. Bo wcale nie zawsze przychodzi.

 3. Mateusz85r

  ~elastan, (IP: *.*.7.254) 2018-09-08 04:20:32

  c.d. Otóż nie wszyscy, nie każdy i są obecnie także w sektorze MLM firmy modelowo wręcz uczciwe, a są - i owszem - sekty ekonomiczne, spadkobiercy oszołomskiego modelu rodem z USA,. Te pierwsze nie narzucają marż większych, niż znane Marki, a znacznie mniejsze, niż firmy farmaceutyczne na wiele wątpliwej wartości leków. Są firmami handlowymi, a nie sektami ekonomicznymi i stawiają na długofalowe relacje z klientem - użytkownikiem, które nigdy nie są możliwe, gdy produkt nie spełnia oczekiwań, co w przypadku suplementów diety jest weryfikowalne w ciągu max 2-3 miesięcy. Czy ktoś o zdrowych zmysłach kupuje latami gówniany, czy przepłacony produkt?

 4. Mateusz85r

  ~elastan, (IP: *.*.7.254) 2018-09-08 04:19:24

  To bardzo smutne, że Polacy jeszcze nie zrzucili spuścizny amwayowskiej lat 90-tych. Myślę tu po równo o tych co robią biznes MLM i o tych, którzy się z nimi stykają i pod wpływem tych spotkań wyrażają opinie takie jak autor. Smutnym jest, gdy zaczyna się od tezy typu: dyskusja na temat tego, czy biznes opierający się modelu MLM jest legalny i opiera się na moralnych wartościach, nie ma sensu. Więc co ma sens? Przy takim podejściu nie ma też sensu dyskusja, czy wszyscy księża to pedofile, a każdy polityk to łotr skończony.

 5. Mateusz85r

  ~Elka , (IP: *.*.71.167) 2017-09-19 14:26:51

  Artykuł-dno. Proszę poszerzyć wiedzę nt. Suplementów I dopiero się wypowiadać.

 6. Mateusz85r

  ~kasia , (IP: *.*.121.66) 2017-06-22 10:48:45

  albo to artykuł opłacony albo autor.nie ma.pojecia o czym pisze. Zgodnie z prawem polskim ZADNE suplementy nie musza byc badane. Wystarczy glosic ze będzie sie je sprzedawali. Wiec suplement kupiony w aptece- np firmy solgar który zwykle ponad stówę kosztuje - jest tak samo nieprzebadany jak ten od dystrybutora MLM. Ten artykuł to zenada.

 7. Mateusz85r

  ~TEJA , (IP: *.*.87.177) 2016-12-11 10:55:13

  CZYŻBY MÓJ KOCHANY lr ;)

 8. Mateusz85r

  ~Jeden taki, (IP: *.*.90.2) 2016-11-18 02:58:22

  Pan ma na myśli Amwaya sprzed 30 lat. Dzisiaj takie firmy jak Herbalife, Colway, WellU, CaliVita, Akuna, Flavon, FLP i wiele innych są bardzo szanującymi się i swoich dystrybutorów firmami. Są mega transparentne i posiadają produkty, o jakich apteki mogą sobie pomarzyć. Pisze Pan: żaden suplement diety nie ma działania leczniczego Proszę Pana - proszę nie mącić w głowach ludzi, którzy nie znają się na tym. Wie Pan dlaczego powstała dyrektywa o suplementach? Gdyż producenci leków trzęśli portkami, bo suplementy spowodowały, że średnia życia Europejczyka wydłużyła się o 6-9 lat w przeciągu 15 lat, a obroty kartelu chemiczno-farmaceutycznego zjechały o blisko 30% w dół. Jak Pan hce wytłumaczyć, że np. lewoskrętna wit. C nie działa leczniczo? Albo Lizozym? Albo Kolagen+kw. hialuonowy, chondroityna i glukozamina na stawy i maź stawową? Proszę Pana - oparł Pan tekst o Aloes. Trochę szerzej proszę.

  1. Mateusz85r

   ~farmaceutka, (IP: *.*.214.232) 2017-08-29 20:04:08

   Nie ma czegoś takiego jak lewoskrętna witamina C, gamoniu.

 9. Mateusz85r

  ~Jeden taki, (IP: *.*.90.2) 2016-11-18 02:58:01

  Brak wiedzy? Suplementy w MLM są zdecydowanie lepszej jakości, niż te w aptekach na przykład. MLM zawsze oferuje produkty ponadstandardowe. Gdzie Pan kupi taki suplement jak np. Lakfoteryna + Lizozym + Colostrum + Synbiiotyki. Albo natywny liofilizowany kolagen, albo Omega 3 z dysmutazą ponadtlenkową. Żarty jakieś? Może i są oszukańcze firmy MLM, ale w biznesie klasycznym również są oszukańcze - nawet procentowo jest ich więcej. Znam dobrze rynek supli i ich producentów, zdziwiłby się Pan ile badziewie trafia do aptek, na którym jest od producenta do ceny półkowej 500%. Nie ma pan wystarczającej wiedzy jak widać. Siedzę w tej branży latami i wiem, co w trawie piszczy. W MLM\\\'owych firmach szanujących się są same bardzo ponadstandardowe produkty. Są substancje, o których czytający tu nie mają pojęcia, tak samo w suplach, co i w kosmetykach. Trochę szacunku dla tej potężnej branży.

 10. Mateusz85r

  ~Łukasz, (IP: *.*.202.158) 2015-12-12 12:47:03

  Co do sprzedaży, to kosztuje on ok 80 zł za 1 litr. Tutaj nie ma hurtowni pośrednich i dlatego zarabia parter biznesowy. Podobnie jak w aptece, zarabia sama apteka, tak tutaj partner. Firma zawsze wystawia fakturę na zakupiony towar, ponieważ każdy partner musi prowadzić własną działalność. Jeżeli klient później nie dostaje paragonu, to jest to przestępstwo, ponieważ taki partner musi wystawić dokument sprzedaży i rozliczyć się z US. Producent działa legalnie. Uważam że Pański artykuł porusza bardzo ważną kwestię, jednakże proszę nie używać stwierdzeń Często kupuję różne suplementy diety i kilkukrotnie zauważyłem, że produkty w wyższych cenach, oferują nieco wyższą jakość, od tych tańszych. Niestety, ale produkty dystrybuowane w modelu MLM nie spełniają tego warunku i często są zarówno drogie, jak i kiepskie. ponieważ są firmy, którym zależy na zdrowiu i oferują najwyższej jakości produkty, co potwierdzają certyfikaty.

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.