Brak rozgrzewki jest częstą przyczyną porażki osób, które uprawiają sport. Jest ona ważna także w bieganiu, sporcie o stosunkowo dużej ilości urazów.
Rozgrzewka przed bieganiem
Jeśli zmienisz podejście do rozgrzewki i zaczniesz ją traktować jako ważny element treningu, a nie tylko nudną konieczność, szybko zauważysz, że bieganie sprawia Ci większą przyjemność.

Rozgrzewka przed bieganiem, pozwala na podniesienie temperatury ciała, dzięki czemu do mięśni dostarczana jest większa ilość substancji odżywczych i mogą one lepiej je przyswajać.

Ważne jest też to, że w czasie rozgrzewki organizm przestawia się w tryb działania – dla Twoich stawów i serca szokiem może być rozpoczęcie od szybkiego marszu. Rozgrzewka sprawia, że tętno rośnie stopniowo i nie ma ryzyka, że dojdzie do kłopotów z sercem, co jest szczególnie ważne, u mniej wytrenowanych osób.

Rozgrzewka przed bieganiem - ćwiczenia
Rozgrzewka jest często pomijana dlatego, że nie wiemy, jakie ćwiczenia najlepiej jest wykonywać w jej trakcie. Sprawdzone ćwiczenia to wymachy nogami do przodu, do tyłu i w bok, a także wykroki i wspięcia na palcach.

Podczas rozgrzewki nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów, znacznie lepiej sprawdzają się spokojne ruchy, których szybkość pomału się zwiększa.

Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na to, że rozgrzewka statyczna, czyli rozciąganie stawów, powinna być wykonywana jedynie po biegu.

Zwróć uwagę także na to, by rozgrzewka nie zabierała Ci zbyt wiele czasu i nie była nadmiernym obciążeniem dla organizmu. Część osób poświęca na nią zbyt wiele czasu, przez co po przejściu do ćwiczeń zaczyna brakować im siły. Należy unikać takich sytuacji i w razie potrzeby, skrócić rozgrzewkę, przechodząc do właściwych ćwiczeń.

Zobacz także