Czym różni się biegacz osiągający sukcesy i rozwijający się, od osoby, która biega, bo taka jest moda? Ten pierwszy planuje treningi i wyciąga z nich wnioski.
Jak prowadzić dziennik biegacza?

Dziennik biegacza zwiększa naszą motywację i sprawia, że możemy realizować zaplanowane cele.

Dzięki niemu można także sprawdzić, czy bieganie wpływa na nasze zdrowie i wagę, a także sprawdzenie swoich spostrzeżeń. Dzięki nim można śledzić swój progres w sporcie i ocenić, czy obecnie trenujemy w odpowiedni sposób.

Na co zwrócić uwagę, podczas prowadzenia dzienniczka biegacza?

Prowadź go bardzo regularnie - wyrób w sobie nawyk zapisywania najważniejszych informacji związanych z treningiem, zaraz po przyjściu do domu. Jeśli pominiesz więcej, niż 2 dni, jest bardzo prawdopodobne, że zapomnisz o trenowaniu.

Dziennik ma motywować Cię do działania - jeśli prowadzisz go regularnie, możesz zmusić się do treningu tylko dlatego, że boisz się pustej kartki w dzienniczku. Prowadzenie dzienniczka wyrabia w tobie nawyk regularnych ćwiczeń i daje pewność, że nie skończysz z treningami wtedy, gdy Ci się znudzą.

Zapisuj także samopoczucie w dniach wolnych - pozwoli Ci to na utrzymanie nawyku prowadzenia dzienniczka. Możesz notować w nim na przykład dietę.

Nie daj się technologii - w czasach wszechobecnej technologii, warto zwrócić się ku zwykłym zeszytom w kratkę lub wydrukowanym tabelom. Zeszyt lub notes możesz zabrać wszędzie ze sobą, dzięki czemu będziesz analizował wyniki znacznie częściej. Możesz prowadzić także dzienniczek w formie elektronicznej, korzystając z danych ze smartfona lub zegarka GPS, jednak takie rozwiązanie ma jedną wadę - jeśli Twoje urządzenie się rozładuje lub zepsuje, motywacja do treningu znacznie spadnie.

Wyciągaj wnioski - znam osoby, które prowadzą dzienniczek biegowy, ale skupiają się jedynie na wypełnianiu nowych kartek. Wyrób w sobie nawyk przeglądania wyników raz w tygodniu, a także robienia retrospektywy wtedy, gdy pojawią się jakieś problemy zdrowotne lub spadek formy.

Zobacz także