ZMA – wspomagaj regenerację organizmu

Suplementy
Ocena artykułu: 4.3/5 (44 głosów)
Każdy, kto uprawia kulturystykę, musi dokładnie rozplanować dwa etapy treningu – ćwiczenia i regenerację. Wiele osób ma problemy z regeneracją, ponieważ w ich organizmie nie ma minerałów i witamin, odpowiedzialnych za prawidłowe przyswajanie składników odżywczych.
ZMA – wspomagaj regenerację organizmu

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie , połączenia dwóch pierwiastków, cynku i magnezu. Są one niezbędne do prawidłowego treningu i regeneracji organizmu, ponieważ wspierają sen. To także uzupełnienie tych substancji, których może nam brakować, gdy intensywnie ćwiczymy.

Dlaczego te minerały są tak ważne?

Magnez to pierwiastek, który uczestniczy w większości przemian w naszym organizmie. Gdy go brakuje, pojawiają się skurcze mięśni, problemy z metabolizmem i zaburzenia innego rodzaju. Cynk jest równie ważny, bo we krwi. Każdy sportowiec wie, jak ważny jest prawidłowy poziom tego hormonu, wpływającego na budowanie mięśni.

Połączenie tych dwóch pierwiastków pozwala na budowanie masy mięśniowej i zmniejszanie ilości tłuszczu w organizmie. Niestety, w czasie treningu organizm wykorzystuje je bardzo intensywnie i dlatego może dojść do problemu z niedoborem. W takiej sytuacji, organizm regeneruje się znacznie trudniej i mamy problem z wydzielaniem testosteronu.
Kolejnym działaniem magnezu jest obniżanie ilości poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu. Wpływa on niekorzystnie na włókna mięśniowe i samopoczucie.

W jaki sposób uzupełniać niedobory tych substancji?

Po pierwsze, należy przyjrzeć się naszej diecie i uzupełnić ją w składniki, które zawierają dużo magnezu i cynku. Jeśli myślisz, że to dla ciebie zbyt duże wyzwanie, powinieneś udać się do apteki lub sklepu z odżywkami i uzupełnić swoją dietę w odpowiednie suplementy diety. ZMA można stosować przez cały czas i jest to jak najbardziej wskazane, gdy w naszym pożywieniu brakuje tych składników.
Jeśli uprawiasz sport, nie powinieneś przyjmować także dawki tych minerałów, która będzie przekraczała dzienne zapotrzebowanie, bo nie da to żadnych pozytywnych efektów. Dobrym dawkowaniem jest przyjmowanie około 15 - 30 mg cynku dziennie i mniej więcej od 6 do 8 mg magnezu na kilogram masy ciała. Kobiety mają nieco mniejsze zapotrzebowanie na te substancje.

Gdzie najlepiej kupić ZMA?
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakupienie magnezu i cynku osobno, w formie łatwo wchłanialnych preparatów w aptece. ZMA sprzedawane w sklepach dla kulturystów jest zwykle nieco droższym preparatem, przy zachowaniu takich samych dawek substancji aktywnych, dlatego jego zakup jest mniej opłacalny. Zabiegane osoby na pewno wybiorą dwa minerały w jednej tabletce.


Muscle Recovery Time After Weightlifting : Fitness Tips & Techniques
regeneracja po treningu


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.