Czy często brakuje Ci siły i masz problemy z koncentracją? Pijesz bardzo dużo napojów z kofeiną i herbaty?
Jak dbać o nawodnienie organizmu w czasie treningu?

W wielu przypadkach ten problem może pojawić się dlatego, że mamy problem z nawodnieniem organizmu. Powinieneś znać symptomy, które wskazują na to, że jesteś odwodniony i szybko reagować na ten stan.

Pij wodę!

Woda to znacznie lepszy sposób na nawodnienie, niż picie specjalistycznych napojów. Możesz pić ją przed treningiem, a jeśli wysiłek nie będzie zbyt długi, nie będzie konieczności uzupełniania jej w czasie ćwiczeń.

Uzupełniaj elektrolity

Trenujesz w upale, lub Twój trening trwa bardzo długo? W takiej sytuacji samo picie wody prawdopodobnie nie będzie wystarczające, ponieważ tracisz elektrolity. W takiej sytuacji powinieneś wypić napój zawierający minerały. Nie musi być to koniecznie gotowy napój o dziwnym kolorze - elektrolity uzupełni także woda kokosowa lub herbata z odpowiednim dodatkiem soli.


Jedz dużo warzyw i owoców

W diecie sportowca powinny zagościć selery (zawierające dużo potasu) i różne owoce. Składają się one w większości z wody, dostarczają łatwo przyswajalnych węglowodanów i dostarczają dużo minerałów. Zjedzenie kawałka arbuza po treningu, będzie dobrym rozwiązaniem.


Waż się regularnie

Jeśli masa Twojego ciała po treningu spadła o więcej, niż 3 procent, oznacza to poważne odwodnienie. Może prowadzić to do skurczów mięśni, zmęczenia i uczucia dezorientacji, dlatego jak najszybciej powinieneś uzupełnić niedobór płynów.


Zwróć uwagę na to, czy masz suche usta

Jedną z pierwszych oznak odwodnienia są suche usta. Jeśli czujesz w nich prawdziwą pustynię, powinieneś napić się wody, uzupełniając niedobór płynu.


Sprawdź, jaki kolor ma Twój mocz

Im ciemniejszy jest Twój mocz, tym bardziej jesteś odwodniony. Jeśli jest on jasnożółty, jesteś odpowiednio nawodniony. Ciemny mocz o mocnym zapachu oznacza, że odwodniony. Bardzo ciemny kolor świadczy o tym, że powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także