Czy soki owocowe są tak zdrowe, jak się o nich mówi?

Diety
Ocena artykułu: 4.0/5 (50 głosów)
Soki owocowe są polecane ludziom ze względu na dużą ilość witamin i błonnika.
Czy soki owocowe są tak zdrowe, jak się o nich mówi?

Niestety, nie od dziś wiadomo, że picie nadmiernej ilości soków prowadzi do otyłości lub cukrzycy. Większość soków owocowych zawiera dużo cukru i sztucznych dodatków.

Co pić na diecie?
Soki owoce mają porównywalną ilość cukru, co czekolada i inne słodycze, dlatego powodują duże wahania poziomu glukozy we krwi. Lepszym rozwiązaniem są soki warzywne, które zawierają o wiele mniej cukru i więcej błonnika. Dodatkowo soki warzywne dostarczają substancji, wspomagających funkcjonowanie organizmu przy wielu dolegliwościach. Dobrym przykładem jest sok z buraka, który przyczynia się do poprawienia obrazu krwi. Soki warzywne dobrze gaszą pragnienie, z uwagi na dużą zawartość minerałów.

Sok czy „sok”
Kupując sok owocowy, zwracaj uwagę na jego etykietę. Niektóre z nich to woda z dodatkiem barwników i substancji poprawiających smak i zapach. Taki sok zawiera minimalną zawartość owoców i ma zwykle dużo cukru. Takie „oszukane” soki są oznaczane innymi nazwami (na przykład nektar), z uwagi na to, że prawdziwy sok nie może zawierać sztucznych dodatków i cukru.

Podsumowanie
Osoby dbające o zdrowie powinny zwrócić uwagę na to, czy nie dostarczają sobie pustych kalorii w spożywanych płynach. Producenci soków często promują swoje produkty jako zdrowe, a tymczasem są one źródłem pustych kalorii i mogą prowadzić do tycia. Znacznie lepiej jest pić soki przygotowywane w domu lub zastąpić je czystą wodą.Komentarze

  1. ~Marlena, (IP: *.*.68.122) 2018-02-09 11:41:59

    Osobiście jestem bardzo zadowolona z soków. Wyciskam soki i piję wg. porad https://www.terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Takie soki wyleczyły mnie z nadciśnienia (burak). Poza tym zwiększyła się u mnie witalność. Na początku trzeba zainwestować w wyciskarkę wolnoobrotową, ale w dalszej perspektywie się to opłaca. Warto jednak zainwestować w zdrowie, bo nie kupimy go w żadnym sklepie.

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.