Zespół metaboliczny to bardzo duży problem osób w coraz młodszym wieku. U osób, które chorują na tę chorobę, bardzo często dochodzi do zawału, uszkodzenia nerwów pod wpływem nadmiaru cukru we krwi i innych problemów zdrowotnych.
Na czym polega zespół metaboliczny?
Okazuje się, że wszystkie dolegliwości, które pojawiają się przy zespole metabolicznym, mają swój początek w siedzącym trybie życia, nadmiarze cukru i i unikaniu sportu.

Oto najważniejsze cechy tej choroby:
  • Otyłość brzuszna – u mężczyzn określa się ją wtedy, gdy obwód pasa wynosi ponad 102 cm, natomiast u kobiet – ponad 88 cm.
  • Zawartość trójglicerydów we krwi – powyżej 150 mg/dl
  • Zawartość cholesterolu HDL – niższa niż 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet.
  • Ciśnienie krwi powyżej 130/85
  • Stężenie glukozy na czczo – powyżej 100 mg/dl.

Bardzo charakterystyczne jest to, że te dolegliwości występują razem jedynie u 5% osób, które mają prawidłową masę ciała. Zespół metaboliczny jest pojawia się natomiast u 22% osób z nadwagą i ponad 60% otyłych. Większość ludzi nie wie, że ich stan zdrowia jest aż tak zły. Dodatkowe czynniki ryzyka, które prowadzą do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, to:
  • Palenie papierosów
  • Jedzenie dużej ilości węglowodanów
  • Brak aktywności fizycznej (nawet, jeśli masz stałą masę ciała)
Na zespół metaboliczny częściej chorują kobiety po menopauzie.

Dlaczego ten stan jest tak groźny?
Organizm osoby, która ma zespół metaboliczny, jest narażony na kolejne problemy, które są następstwem wysokiego ciśnienia i nadmiaru glukozy we krwi. Są to na przykład:
  • Problemy ze snem
  • Zespół jajników policystycznych
  • Problem z zapamiętywaniem
  • Ryzyko amputacji stopy z powodu zespołu stopy cukrzycowej
  • Uszkodzenie naczyń krwionośnych w oczach
  • Zawał i wylew
Jak można leczyć zespół metaboliczny?
Najważniejszym celem leczenia jest wyrównanie poziomu glukozy we krwi, co zmniejszy uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Aby to się udało, nie wystarczy tylko przyjmować leków na cukrzycę – ważna jest prawidłowa dieta, która doprowadzi do spadku masy ciała do prawidłowej wartości. Konieczna jest także aktywność fizyczna dostosowana do stanu organizmu. Konieczne jest także rzucenie palenia i ograniczenie ilości wypijanego alkoholu.

Jaka dieta w zespole metabolicznym?
Przy tej dolegliwości należy stosować dietę niskokaloryczną, która dostarcza dużej ilości warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczów. Naukowcy zauważyli, że zespół metaboliczny występuje znacznie rzadziej w krajach śródziemnomorskich, co jest prawdopodobnie powiązane z korzystnym wpływie diety z tamtych okolic.

Zawiera ona dużo owoców morza i oliwy z oliwek, opiera się na świeżych owocach i warzywach. Jest w niej niewiele tłuszczów zwierzęcych i pieczywa. Dla szczególnie otyłych osób nadzieją jest dieta wegetariańska. Warto ograniczyć także ilość spożywanej soli, ponieważ wpływa ona na zwiększenie ciśnienia.

Jak rozpocząć ćwiczenia? W tej chorobie bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń. Można rozpocząć od kilku minut dziennie, wybierając na przykład ćwiczenia w domu, , bieg lub inne ćwiczenia, które nie obciążają organizmu.

Dzięki temu zmniejsza się insulinooporność tkanek i poprawia się działanie trzustki. Badania wskazują na to, że liposukcja nie jest skuteczną metodą leczenia tej choroby, ponieważ nie powoduje to obniżenia ciśnienia i zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi. Znacznie ważniejsza jest zmiana naszych nawyków, dzięki której będzie pomału dochodziło do zmiany najważniejszych parametrów organizmu.

Zobacz także