W starszym wieku często dotykają nas problemy zdrowotne, niższe, niż do tej pory dochody lub śmierć współmałżonka. Gdy pomyślimy o tych problemach, to przestajemy się dziwić temu, że tak dużo osób w wieku powyżej 65 lat ma problemy z depresją.
Depresja nie jest normalna nawet w starszym wieku
Co zaskakujące i niepokojące, depresja wśród seniorów jest często niedostrzegana i nieleczona.

W USA około 7 milionów osób w wieku powyżej 65 lat, cierpi na jakąś formę depresji
Podobnie niepokojące statystyki są w Polsce. Depresja jest postrzegana przez innych ludzi, jako normalny element starzenia. Innymi słowami, ludziom niesłusznie wydaje się, że to taki sam element starzenia się, jak choroby przewlekłe i pozostałe przykre choroby.

Wielu osobom wydaje się, że gdy stracą zdolność do chodzenia, wzrok i słuch, a także nie będą mieli nikogo bliskiego, nie będzie można uniknąć depresji. Naukowcy z USA twierdzą, że jest inaczej.

Badania Mental Health America (Zdrowie Umysłowe Ameryki), przeprowadzone wśród osób powyżej 65 roku życia wykazały, że tylko 38% seniorów uważa, że depresja to problem zdrowotny. Aż 58% osób w tym wieku twierdzi, że nie ma nic dziwnego w tym, że w starszym wieku cierpi się na depresję.

W efekcie większość osób nie robi nic, by poprawić swoją sytuację
Nieleczona depresja zwiększa ryzyko innych problemów zdrowotnych i wpływa na jakość życia. Czasopismo Medical News Today przedstawiło raport, ujawniający połączenie pewnych objawów depresji ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa. W USA wskaźnik samobójstw jest największy wśród osób po 75 roku życia i starszych. W całej populacji samobójstwo popełnia 11.3 osób na 100 000 ludzi, natomiast wśród osób starszych - 16,3.

Naukowcy chcą znaleźć przyczyny takiego stanu i dowiedzieć się, czy można pozbyć się tych czynników, które wpływają na większy wskaźnik samobójstw.

Czynniki ryzyka związane z depresją w starszym wieku
Jak wspomnieliśmy poprzednio, dorośli często w starszym wieku bardzo często spotykają się ze stresującymi sytuacjami, które wpływają silnie na ich stan zdrowia. Jedną z rzeczy, które kojarzą się ze starszym wiekiem, jest bycie wdowcem lub wdową, a to czynnik, który bardzo silnie wpływa na zdrowie. 50% osób, które straciły współmałżonka, mają w późniejszych latach depresję.

W starszym wieku pojawiają się takie choroby, jak choroba Alzheimera i Parkinsona, choroby serca, nowotwory i zapalanie stawów, wpływające bardzo negatywnie na nastrój.

W starszym wieku, jedna z tych dolegliwości może okazać się na tyle silna, że uniemożliwi pracę
Praca sprawia, że czujemy się ważniejsi, wpływa na poprawę naszego stanu fizycznego i psychicznego, a także ułatwia kontakty z innymi osobami. Po przejściu na emeryturę jednym z najpoważniejszych problemów staje się utrata znajomości.

Większość znajomości jest związanych właśnie z miejscem pracy i zadaniami, które w niej wykonujemy. Ludzie często zapominają o tym, jak jest to ważne i gdy przechodzą na emeryturę, tracą swoich znajomych.

Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla którego starsze osoby popadają w depresję. Osoby, które widzą się ze swoimi znajomymi i rodzinami bardzo rzadko, wpadają w depresję 2 razy częściej niż ci, którzy zachowują dobre kontakty.

Co ciekawe, ryzyka nie zmienia ani kontakt telefoniczny, ani przez internet
Ryzyko depresji w starszym wieku nie zależy jedynie od zmian i stresujących sytuacji, do których dochodzi. Ludzie, w których rodzinie są osoby z depresją, mogą być bardziej narażone na takie choroby, jak na przykład nadciśnienie.

Co więcej, gdy ktoś cierpiał na depresję w młodym wieku, znacznie wrasta u niego ryzyko wystąpienia tej choroby, gdy będzie starszy.

Rozpoznać przyczyny depresji
Depresja u starszych osób bardzo często nie jest diagnozowana. Oznaki tej choroby są często lekceważone, a lekarzom często wydaje się, że są one normalne. Smutek często łączy się z sytuacjami życiowymi, które wydarzyły się w życiu osoby, na przykład śmierci kogoś ukochanego.

Badania pokazują jednak, że takie traktowanie depresji jest niewłaściwe. Depresja to prawdziwa choroba, którą można leczyć, a nie coś naturalnego, gdy się starzejemy.

Objawy depresji wśród osób starszych są bardzo podobne do tych objawów, które dokuczają osobom w młodym i średnim wieku. Jest to na przykład:
  • Ciągłe uczucie smutku, beznadziejności i pesymizmu.

  • Uczucie tego, że jesteśmy bezwartościowi i bezradni.

  • Spanie dłużej, niż normalnie, bezsenność i zmęczenie.

  • Utrata zainteresowania lub radości z tych czynności, które kiedyś sprawiały nam przyjemność.

  • Wycofanie się z życia społecznego.

  • Przejadanie się lub przyjmowanie zbyt małej ilości pokarmu.

  • Bóle, na które nie pomaga zwykłe leczenie.

  • Problemy z koncentracją, słaba pamięć i problem z podejmowaniem decyzji.

  • Drażliwość i nerwowość

  • Myśli o śmierci lub samobójstwie
Niektóre z tych oznak mogą przypominać inne problemy zdrowotne, jednak naukowcy sugerują, by osoby, które ich doświadczyły, udały się do lekarza lub poprosiły o pomoc bliskich.

Zobacz także