Trening z wolnymi ciężarami czy na maszynach?

Siłownia
Ocena artykułu: 4.3/5 (71 głosów)
Wśród osób, które trenują na siłowni, panują dwa trendy – niektórzy ludzie wolą trenować z wolnymi ciężarami, a inni – na maszynach. Okazuje się, że jeden i drugi sposób ma swoje plusy i minusy.
Trening z wolnymi ciężarami czy na maszynach?

Trening z wolnymi ciężarami jest bardziej wymagający, ponieważ podczas niego, organizm otrzymuje inne sygnały nerwowe. Gdy trenujesz w ten sposób, musisz bardzo koncentrować się na torze prowadzenia sztangi, natomiast na maszynach, jest on ustalony. Wolny ciężar sprawia, że angażujesz więcej grup mięśni i możesz znacznie urozmaicić swoje ćwiczenia.

Wiąże się to z większym ryzykiem - bardzo duży ciężar wymaga asekuracji i doświadczenia. Jeśli chcesz trenować z dużym ciężarem, a nie masz w pobliżu osoby, która by Cię asekurowała, powinieneś wykonać ćwiczenie na maszynie.

Jeśli chcesz budować masę, bardzo dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia właśnie na wolnym ciężarze. Maszyny dają nieco wolniejsze rezultaty, ale nadal są korzystne i powodują przyrost mięśni.

Kiedy stosować trening na maszynie
Najlepiej stosować je wtedy, gdy wyrobiliśmy już mięśnie w czasie innych ćwiczeń i zależy nam na tym, by bezpiecznie ćwiczyć przez długi czas. Gdy nie masz jeszcze wyrobionych mięśni, poświęć czas na trening z wolnymi ciężarami.

Kilka lat temu, podział ćwiczeń był jasny i amatorom nie polecano treningu na maszynach. Dziś nie jest to do końca prawdą, bo trening na maszynach uznaje się za niemal tak skuteczny, jak ze sztangą.

Fakty i mity: Trening siłowy | Przerwanie ćwiczeń | Ćwiczenia na maszynach | Trening mięśni nóg
trening na maszynach


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.