Jak dbać o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń?

Fitness
Ocena artykułu: 4.4/5 (40 głosów)
Pierwsze ćwiczenia na siłowni są dla nas bardzo ekscytujące i myślimy, że bez problemu poradzimy sobie z dużymi ciężarami.
Jak dbać o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń?

Niestety, ale szybko okazuje się, że są one dla nas zbyt obciążające i nie wykonujemy ich w prawidłowy sposób. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas treningów z dużymi ciężarami, oraz wtedy, gdy ćwiczysz osobno lewą i prawą część ciała (ćwiczenia z hantlami).

Zacznij od rozgrzewki
Dzięki niej Twój organizm przygotuje się do wysiłku i będziesz mógł osiągać lepsze rezultaty na siłowni. Prawidłowa rozgrzewka powinna składać się z około 15 minut ćwiczeń aerobowych, rozciągania mięśni i kilku powtórzeń z niewielkim obciążeniem. Brak rozgrzewki znacząco zwiększa ryzyko urazu.

Niewielkie obciążenie i kontrola
Jeśli dopiero zaczynasz wykonywać jakieś ćwiczenie, możesz mieć problem z odpowiednim ustawieniem kończyn i kontrolowaniem pracy mięśni. Prawidłowe nawyki wyrabiamy sobie podczas treningu z małym obciążeniem. Najlepiej sprawdzać swoją pozycję w lustrze lub poprosić trenera o to, by ewentualnie nasze ćwiczenia. Wiele problemów można określić jako standardowe przy danych ćwiczeniach i trener od razu zwróci na nie uwagę i skoryguje naszą postawę.

Regulowanie postawy ciała
Odpowiednie ułożenie ciała należy następnie utrwalać w trakcie kolejnych ćwiczeń z większym obciążeniem, dzięki czemu treningi będą wykonywane w poprawny sposób. Jeśli zaczniesz wykonywać nowe ćwiczenia ze zbyt dużym obciążeniem, możesz nabawić się kontuzji lub utrwalić nieprawidłowy nawyk.

Częstym problemem jest nieprawidłowe ustawienie kolan podczas wykonywania przysiadów i martwego ciągu. Regularne wykonywanie ćwiczeń w nieprawidłowy sposób, może doprowadzić do kontuzji. Dużym problemem są także utrwalone wady postawy, które pojawiły się przed rozpoczęciem ćwiczeń. Przykładowo – jest to nieprawidłowa postawa, czyli garbienie się. W takiej sytuacji trener powinien dobrać takie ćwiczenia, które będą wpływały na korygowanie postawy.Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.